top of page

Projekt „Volontiramo i mi” zabilježio više od 13 tisuća volonterskih sati

DSC_4014_1000px.jpg

U Osnovnoj školi Dore Pejačević, ujedno jednog od partnera projekta „Volontiramo i mi”, održana je svečana završna konferencija. Projekt je započeo 2017. godine, a u njemu je sudjelovalo više od 100 volontera koji su odradili više od 13 tisuća volonterskih sati. Financiran je u potpunosti iz Europske unije iz Europskog socijalnih fonda.

Uz nositelje projekta Gradsko društvo Crvenog križa Našice, rezultate svojih aktivnosti prezentirali su i partneri Udruga Otvoreno srce, Društvo Naša djeca Našice i škola domaćin. Završnoj konferenciji uz veliki broj volontera, ali i korisnika usluga i aktivnosti provedenih u sklopu projekta, prisustvovali su i zamjenik ravnatelj Crvenog križa Osječko – baranjske županije te predsjednica Mladih hrvatskog Crvenog križa. Završnu konferenciju vodila je ujedno i voditeljica projekta „Volontiramo i mi“ Josipa Mihaljević. Kroz slike i brojke prikazala je rezultate koji su ostvareni u sklopu projekta.

DSC_4023.jpg

“Većinu ovih akcija društvo će nastaviti i nakon završetka projekta, a to su, podjela rabljene odjeće i obuće, podjela paketa voća, paketa higijene i školskog pribora, edukacije o prvoj pomoći i nabavka AVD uređaja. Ukupno su volonteri društva odradili 6 450 volonterskih sati.” – rekla je voditeljica projekta. Okupljenima su svoje zahvale uputili i predsjednica Gradskog društva Crvenog križa Našice Dragica Pavlić te ravnatelj društva Igor Feldi.

“I više smo nego zadovoljni provedbom ovog projekta. Uključili smo i velik broj građana koje smo dodatno educirali o volontiranju. Šlag na torti ovog projekta bila je organizaciji 23. državnog natjecanja mladih hrvatskog Crvenog križa, gdje smo imali veliku potporu Grada i domaćina OŠ Dore Pejačević.” – rekao je Feldi i zahvalio se svim partnerima i sudionicima. Slijedilo je predstavljanje aktivnosti partnera, a prva je to učinila Jasminka Falamić, ravnateljica OŠ Dore Pejačević.

DSC_4027.jpg

“Cilj našeg sudjelovanja bio je u program školskog kurikuluma uvrstiti razne humanitarne akcije. Novac koji smo dobili i nije toliko važan koliko razvoj suradničkih odnosa između partnera. A posebno sam sretna jer je veliki dio građana osjetio rezultate ovog projekta. Proveli smo i radionice Male škole životnih vrijednosti, a samo neke od njih su, brinemo o kući, šivanje i vezenje, kuhano je zdravo i drugo.” – rekla je ravnateljica.

I prije ovog projekta oni su provodili akciju zvanu „Naučimo dobrotu”, a na projektu su zaposlili čak tri koordinatora, dok je na tom radnom mjestu do kraja bila zaposlena Maja Begić. Oko 30 djelatnika škole bilo je aktivno angažirano na projektu, no ipak ima onih koji su velik dio svog remena podarili učenicima, a to je bez sumnje Anica Bolanča te učenica Marta Blagojević. Aktivnosti udruge „Otvoreno srce” predstavio je predsjednik udruge Anđelko Cvijetović.

DSC_4038.jpg

“Naša najveća želja i dalje je da osobe s invaliditetom dobiju svoj prostor za dnevni boravak u Našicama, pa smo kroz projekt pokušavali doći što blože tom cilju kroz brojne edukacije volontera na tjednoj i mjesečnoj bazi. Također često smo organizirali volontiranje u razredima s djecom koja imaju posebne potrebe, u Osnovnoj školi kralja Tomislava i Osnovnoj školi Josipa Jurja Strossmayera u Đurđenovcu. Organizirali smo i posjetu Down sindrom centra Pula Našicama gdje je održan trodnevni „Program Down 21 plus zajedno u zajednici”. U udruzi se osjeti povećn broj volontera, no naš najveći uspjeh je volontiranje svakog pojedinca, pa je tako najaktivnija volonterka na projektu Laura Martić dobila nagradu za najboljeg volontera u 2018. godini.” – rekao je predsjednik udruge.

Aktivnosti Društva Naša djeca Našice predstavila je potpredsjednica DND-a Marina Lazar, iskazavši kako je njihov, neslužbeno najbolji rezultat, zaposlenje koordinatorice projekta i nakon samog projekta.

DSC_4043.jpg

“Izuzetno mi je drago što smo prepoznati kao potencijalni partneri na ovom projektu. Kroz njega nabavili smo dio opreme za radionica, kostime za ritmičke skupine, didaktičke igre, ali i namještaj koji je bio dotrajao. Društvo je izdalo i publikaciju laganijeg čitanja koja je nastala prema edukacijama laganijeg čitanja. Slikovnica Karela Čapeka „Poštarska bajka” u potpunosti je prilagođena djeci sa disleksijom. “– rekla je dopredsjednica istaknuvši kako je društvo u ove dvije godine prikupilo ukupno 3 118 volonterskih sati.

Druženje svih sudionika nastavljeno je u holu škole, a želje za nastavkom projekta nitko nije skrivao.

DSC_4052.jpg
bottom of page